19 Ekim 2012 Cuma

Dünyanın En Fazla RT Alan Tweetleri

Twitter'ın artık RT odaklı olduğu aşikar. Herkes kafasından geçen güzel sözleri yazmak ve bunun başkaları tarafından tekrar tekrar paylaşılmasını görmek için elinden geleni yapıyor, hatta sözleri yazmakla kalmıyor bu sözleri RT hesaplarına gönderiyor ve paylaşımın artmasını sağlıyor. Paylaşımların artmasıyla, bahsettiğim bu hesaplar az da olsa takipçi de kazanıyor, ki asıl amaç takipçi kazanmak ve" fenomenim ben" demek.

Neyse, gelelim asıl konuya. 2 hafta önce Fenerbahçe'den ayrılan Alex'in "kontratımı sonlandırdım" tweeti dünyanın en fazla RT alan tweetleri arasına hızlı bir giriş yaptı. Ben de bu tweetleri toplama isteği duydum. Sıralamaya bakacak olursak çok şaşırtacak sonuçlar gördüğümüzü söylemek yalan olur. Bakalım listede kimler yer alıyor..


1- İlk sırada dünyaca ünlü star Justin Bieber'ın tweeti var. Kanser hastası ve küçük bir kız olan Avalanna için atılan tweet, yazının yazımı sırasında tam 222.411 RT almıştı.


2-  Listenin ikinci sırasında ise Amerikan Futbol Ligi'nde oynayan oyuncu TJ Lang'ın hakemlere yönelik eleştiri olarak attığı tweet yer alıyor. 

3-  Üçüncü sırada Amerikalı boksör Floyd Mayweather'ın bir rakibine meydan okuduğu tweet var.


4-  Yine Amerikalı olan model Kim Kardashian'ın kanserli bir kızın isteği ile attığı tweet de bu listede yer alıyor. 

5-  Eski Fenerbahçeli futbolcu Alex De Souza'nın kontratını sonlandırdığına dair tweeti de bu listeye girenler arasında. 

6- Amerika Başkanı Barack Obama'nın esçinsel evliliğine destek verdiği tweeti en çok RT alan tweetler arasında 6. sırada.

7-  İlk sırada yer alan tweette adı geçen Justin Bieber hayranı küçük Avalanna adına açılan hesaptan atılan ve Avalanna'nın öldüğünü söyleyen tweet bir hayli etki yaratmıştı. 


8- Lady Gaga 
9-  Katy Perry


10- Selena Gomez


En çok RT alan tweetler sırasında Amerika'nın çok büyük üstünlüğü var. Dikkat çeken bir diğer nokta ise 10 tweetten sadece ikisinin onaylanmış profil olmayan profillerden atılmış olması. 

DÜZENLEME: 

Felix Baumgartner'ın rekor kıran atlaması öncesinde attığı tweet, yaklaşık 50.000 RT alarak dünyanın en fazla RT alan 10 tweeti listesinde 8. sırada yer aldı. Böylelikle, Selena Gomez'in tweeti bu listeden düşmüş oldu. 


1 yorum: